Aktualizacja:

Co oznacza termin psychoterapia?

psychologia-mindfulness.pl Freud

We współczesnym świecie bardzo popularne stało się słowo psychoterapia. Warto zastanowić się zatem co owy termin tak naprawdę oznacza? Otóż nurt psychoanalityczny rozpowszechnił już sam Zygmunt Freud, który stosował terapię dla swoich pacjentów. Jednakże dzisiejsza psychoterapia różni się nieco od tej oferowanej przez Freuda.

Bowiem obecną psychoterapię można określić jako metodę leczenia, której celem jest poznanie i zrozumienie objawów konkretnych chorób oraz pomoc w ich wyleczeniu. Są to choroby typu: zaburzenia osobowości, nerwice, depresja. Psychoterapia może być też zastosowana w przypadku leczenia uzależnień oraz rehabilitacji osób, które są chore psychicznie. Jest to wyjątkowa metoda leczenia, ponieważ zajmuje się ona psychiką pacjenta, jej zadaniem jest analizowanie jej i dokonywanie w niej zmian.

Wiele osób uważa, iż psychoterapia to coś złego i wstydliwego, ludzie obawiają się wizyt u takich specjalistów, bo co powiedzą sąsiedzi, rodzina i znajomi? Nie należy tego tak traktować, bowiem psychoterapia to po prostu sposób leczenia i nie należy wstydzić się tego, iż potrzebujemy rozmowy ze specjalistą z tej dziedziny.

Komentarze